Złota Agaty i Julii oraz brąz Zuzi w Pucharze Polski Seniorek!

• 3 lutego 2019

3 medale dały zwycięstwo Polonii Rybnik w klasyfikacji medalowej PP Seniorek!

Siedmiotysieczna Sobótka była gospodarzem pierwszego w 2019 roku Pucharu Polski Seniorek i Seniorów w Judo. To pełne uroku z blisko 800 letnią historią miasteczko położone malowniczo u stóp góry Ślęży jest niezwykle gościnne dla judoków. Tutaj rozgrywane są corocznie zawody Mastersów (zawodników, którzy zakończyli już karierę zawodniczą i realizują się startując w zawodach dla osób dorosłych, nie rywalizujących już w judo sportowym), w bieżącym roku po raz pierwszy Puchar Polski Seniorek i Seniorów w Judo.

Świetnie w Sobótce zaprezentowali sie judocy naszego klubu. Trener Kuśka zabrał do Sobótki doświadczone: Agatę Perenc i Julię Kowalczyk oraz najmłodsze juniorki: Zuzię Łogożną i Natalię Kuczek - Feć.

Bezkonkurencyjna w wadze 52 kg była Agata Perenc, pokonując kolejno przed czasem Monikę OLEJNIK (KS Akademia Judo Poznań) oraz Julianne SIWEK (UKS Grot Kraków). W finale tej kategorii Agata równiez przed czasem pokonała swoją największą rywalkę Karolinę PIEŃKOWSKĄ (AZS UW Warszawa).

Bardzo ciekawie zapowiadała się rywalizacja w kat. wagowej 57 kg. Poczatkowo do zawodów zgłoszone były wszyskie najlepsze w Polsce zawodniczki tej kategorii wagowej. Liderka krajowego rankingu seniorek Anna Borowska (Kejza Team Rybnik), aktualna złota medalistka Mistrzostw Polski Seniorek - Arleta Podolak (Gwardia Warszawa), Anna Dąbrowska - srebrna medalistka ME Kadetek (Ateny 2015), brązowa medalistka Mistrzostw Świata Kadetek (Sarajevo 2015) i srebrna medalistka Europejskich Igrzysk Młodzieży (EYOF, Tbilisi 2015) oraz nasza Julia Kowalczyk - aktualna złota medalistka Mistrzostw Europy Młodzieży (Gyor 2018) oraz uczestniczka ubiegłorocznych Mistrzostw Europy Kadetek w Sarajewie - Zuzanna Łogożna. Ostatecznie w wadze wystartowało 7 zawodniczek. Wymieniona wyżej Arleta Podolak wystartowała ostatecznie w kat. wag 63 kg zdobywajac tam brązowy medal.

Niezwykle cięzkie pojedynki toczyła Julia Kowalczyk. W pierwszym niespodzewanie duży opór stawiła jej zawodniczka z Warszawy - Joanna Janeczko. Ostatecznie pojedynek ten Julia roztrzygnęła w dogrywce, skutecznie zakładając duszenie i zmuszając przecieniczkę do poddania się. W kolejnym pojedynku Julia szybko pokonała Natalię Kozłowską z UKS Judo Wolbrom. Nastepna, to ciężka walka z Anią Dąbrowską z Juvenii Wrocław, odwieczną rywalką i jednocześnie bliską kolezanką Julii. Po skutecznej kontrze w wykonaniu Ani Dąbrowskiej ocenionej na waza-ari, mimo dominowania przez Julię w kolejnych minutach walki, to jednak Ania Dabrowska wyszła zwycięsko z tego pojedynku. To rostrzygniecie spowodowało, że Julia o wejscie do finału trafiła na Anię Borowską. W drugim półfinale przeciwniczką Zuzi Łogożnej ( po wczesniejszym pokonaniu Patrycji Skupień z Gwardii Łódź i porażce w pojedynku grupowym z Anią Borowską)  została Ania Dąbrowska.

Uwagę widzów i trenerów skupił przede wszystkim pojedynek dwóch Rybniczanek; doświadczonej Ani Borowskiej i wchodzącej w seniorską rywalizację 21 letniej Julii. Już piersze sekundy pojedynku pokazały, że Julka jest dobrze przygotowana do nadchodzacego sezonu startowego. Pewna w uchwycie i konsekwentna w realizacji zaleceń trenera ostatecznie to Julia przed czasem efektownym rzutem ocenionym na ippon zwyciężyła w tym pojedynku i awansowała do finału swojej kategorii wagowej, w którym ponownie zmierzyła się z Anią Dąbrowską, która w drugim półfinale pokonała naszą Zuzię.

Pojedynek o wejście do finału pomiedzy Anią Borowską (Kejza Team Rybnik) a Julią Kowalczyk:

Finał to taki mały horror z happy endem. Ostatecznie to Julia przez założenie skutecznego trzymania pokonała w finale Anię Dąbrowską i została zwyciężczynią pierwszego w tym roku Pucharu Polski Seniorek i Seniorów w Judo.

Finałowy pojedynek Julii Kowalczyk z Anią Dąbrowską:

Finałowy pojedynek Agaty Perenc z Karoliną Pieńkowską:

W klasyfikacji medalowej Pucharu Polski Seniorek w Sobótce Polonia Rybnik zajęła 1 miejce natomiast w klasyfikacji medalowej łącznej kobiet i mężczyzn miejsce drugie.

Zobacz klasyfikację medalową PP Seniorów i Seniorek w Sobótce.